четвер, 8 грудня 2011 р.

Цікавий урок (структура)

Використання комп’ютера в навчальній діяльності учнів сприяє розвитку розумових здібностей, пам’яті, просторової уяви, творчого нестандартного мислення, підвищує інтерес до навчання. Життя маленького учня стає цікавішим. А нові яскраві сучасні підручники будуть не тільки допомагати у навчанні, а й створюватимуть гарний настрій. Адже веселіше на душі, коли з тобою сторінками підручника крокують інопланетянин Елзік з планети золотавиків, дівчинка Ганнуся, гномик Мудрунчик зі школи детективів та хлопчик Олесь зі своїм другом – роботом.
Працювати з підручником легко і цікаво. Кожний урок поданий на двох сторінках, тобто на розвороті підручника. Якщо учень пропустив урок, він може вдома самостійно опрацювати матеріал у підручнику, який поданий у доступній формі.
Структура уроку відрізняється від традиційних уроків у молодшій школі.
Перша частина — теоретична. Вона проводиться у формі бесіди, гри, обговорення ситуацій. Обговорюються питання, пов’язані з інформацією, комп’ютером, алгоритмами, виконавцями. Також є уроки, теоретична частина яких призначена для підтримки вивчення навчальних предметів, повторення і закріплення матеріалу, контролю знань.
Друга частина — ознайомлення з новою комп’ютерною програмою, демонстрація її роботи та практична робота учнів за комп’ютером.
Третя частина — цікавинки, завдання з логічним навантаженням, для розвитку пам’яті, кмітливості, ерудиції для ”розумників та розумниць”.
Усі частини уроку відображені у підручнику.

Урок на тему: "Робочий стіл. Піктограми"

                                       Урок 2 - Тема уроку. Робочий стіл. Піктограми.
Програма „Розібрані малюнки”

Мета уроку:
  • ознайомити учнів із робочим столом комп’ютера, з піктограмами;
  • вчити працювати за комп’ютером, конструювати малюнки з геометричних фігур, формувати навички роботи мишею („перетягування”);
  • розвивати просторову уяву, пам’ять, логічне мислення;
  • виховувати цікавість до інформатики.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Правила безпечної поведінки в комп’ютерному класі.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
- Пригадайте, як раніше рахували люди? /Спочатку за допомогою пальців, потім робили зарубки на стовпі чи палиці, з листя агави робили мотузки і рахували на них, зав’язуючи вузлики. Пізніше фінікійці створили пристрій для лічби камінцями – абак. Абак з’явився в Японії та Китаї, а в стародавньому Римі абак назвали калькулі. У Київській Русі придумали рахівниці/
- Як звали хлопчика, який мріяв про обчислювальну машину і створив її? /Блез Паскаль/
- Де була створена одна з перших в Європі ЕОМ? / В Україні, в Києві/
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. (Запис на дошці).
-         Сьогодні, діти, ви ознайомитесь з робочим столом комп’ютера, з піктограмами. Попрацюєте за комп’ютерами із знайомою програмою „Розібрані малюнки” – будете конструювати малюнки з геометричних фігур, розв’язувати цікаві завдання для розумників і розумниць.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
  1. Розповідь з елементами бесіди.
-         Скажіть, будь ласка, які бувають столи? / журнальні, обідні, офісні, столи, за якими пишуть/
-         Стіл, за яким пишуть, малюють, називають робочим. Комп’ютер теж має робочий стіл.
  1. Робота з підручником.
-         Відкрийте підручник на ст. 24 і подивиться на малюнок. Перед вами робочий стіл комп’ютера. На ньому розташовані піктограми.
-         Прочитайте, будь ласка, другий абзац. /учні читають/
-         Тепер спробуйте дати відповідь на питання, що таке піктограма?
-         Так, це маленькі картинки на робочому столі комп’ютера, а під ними написи – назви програм.
-         Сьогодні ми будемо працювати з програмою „Розкидані малюнки” /учні читають „комп’ютерну частину” підручника/

Хвилинка відпочинку

Хвилинка відпочинку:
Швидко встали. Вгору підтяглись.
Руки опустили. Подивились вниз.
Посміхнулись весело, носик свій дістали.
Знову підтягнулися, і рівненько стали.
«Каченята»
Раз-два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили,
Дев'ять, десять — обтрусились
І за парти опустились.


«Буратіно»
Буратіно потягнувся,
Раз — нагнувся, два — нагнувся,
Руки в сторону розвів —
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки встати.
«Зайченята»
Сірі зайчики маленькі
(Вушка є у них довгенькі)
В лісі грались, веселились, —
Працювати вже стомились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись
Й до роботи знову взялись.
Один комплекс вправ виконується протягом 2—3-х тижнів.
«Ходить білочка по лісі»
Ходить білочка по лісі, — Діти ходять по кімнаті, прос-
По високому, густому, тягають руки вперед, розводять
По зеленому, рясному. в сторони, слідкують поглядом,
В неї стежечок багато: відводять руку у загадану сторо-
По землі і по деревах. ну, слідкують поглядом, поверта-
Справа стежечка — до зірки, ються назад, простягають руки
Зліва стежечка — до шишки, вперед, слідкують поглядом.
Ззаду стежка — до горішка.
«На зеленій галявині»
На зеленій галявині, Діти ходять по колу.
Де рясна трава,
Дзюркотить криниченька,
Чиста, лісова.
До води схиляються Нахили тулуба вперед, руки
Квіти запашні. витягнуті вперед, слідкують по-
Камінці поблискують глядом за витягнутими пальцями.
В темній глибині.
Ми збирали ягоди, Збирають ягоди: слідкують за
Забрели сюди. рукою, присідають.
Відпочити в затишку сіли
край води. Ходять в лісі шелести, Ходьба.
дзюркотить вода —
Це казки криниченька
нам розповіда.
«Долоні»
— Де ваші долоні? — Діти показують руки, склада-
Тут-тут-тут! ють в кулачки.
А в долонях пальчики живуть. Розкривають кулачки і пока-
Працювали пальчики — зують пальчики в русі.
не лінувалися:
Ліпили, ліпили, малювали, Імітують ліплення, будівниц-
Будували, будували — тво.
зупинилися.
А потім, а потім, а потім Повільно опускають руки на
стомилися, стіл.
«Ми теж умієм так»
Подивись скоріш, котра година, Дивляться вперед, вгору, ве-
Тік-так, тік-так, тік-так. дуть пальцем зліва направо і на-
Наліво — раз, направо — раз! впаки, нахиляються у вказаний
Ми теж умієм так! бік.
Щоб стати схожим на орла
І налякать собак,
Розправив півень два крила . Піднімають праву руку в сто-
Ми теж умієм так! рону, потім ліву, махають ними.
Іде ведмідь, шумить в кущах,
Спускається униз.
На двох ногах, на двох руках,— Нахиляються і рачкують як
Ми теж умієм так. ведмідь.
Основне призначення фізкультхвилинок, які проводяться під час занять, — підвищити працездатність, зняти втому, дати відпочинок організму, в першу чергу — нервовій системі та мускулам.
У запропонованих фізкультхвилинках діти стежать за рухами рук, імітують різні види рухів, вчаться орієнтуватись в просторі, що спо­нукає розвиток зорових функцій. Необхідною умовою є повна розку­тість у рухах, вільне переміщення в кімнаті.
Ці фізкультхвилинки можна проводити у різних вікових групах.
«Квіти»
(Діти присіли, імітують не- Діти повільно підносять руки
розкриті голівки квіточок). вгору і розкривають долоні з ро-
Вихователь. Раз-два-три, зімкнутими пальцями, імітуючи
виросли квіточки! квіти.
До сонця потягнулися високо, Тягнуться на пальчиках, див-
Стало їм приємно і тепло! ляться вгору. Дитина-«вітерець»
Вітерець пролітав, пролітає серед дітей.
Гілочками похитав.
Вліво похитнулись —
Низько пригнулись. Нахилили тулуб вліво, впра-
Вправо похитнулись — во, вперед. Низько пригнулись.
Вітерець, тікай! Вітерець тікає.
Квіточки не ламай!
Нехай вони цвітуть, ростуть, Дітям радість несуть!
«Прогулянка в лісі»
Діти лісом гуляли, Діти ходять по кімнаті.
За природою спостерігали.
Вгору — на сонце — Дивляться на сонце, рух «ліх-
подивились, тарики». промінчиками зігрілись.
Метелики літали, Імітують метелика.
Крильцями махали.
Дружно плеснімо: раз, Плещуть в долоні.
два, три, чотири, п'ять.
Треба нам букет зібрать. Присідають, імітують букет
Раз присіли, два присіли, в руках.
В руках дзвоники задзвонили.
Вправо дзвін: Нахилили тулуб вліво —
Дінь-дінь! вправо (з «букетом»).
Вліво дзвін: Показують пальцями і слідку-
Дінь-дінь! ють поглядом, як бджола летить
На ніс сіла бджола. і сідає на ніс.
«Зозуля»
Облітала я лісок вздовж, Махають руками в сторони,
ушир і навкосок. вперед, навкоси.
Відпочила в холодку,
на кленовому листку.
І росинок з тирличу Імітують пиття води.
напилася досхочу.
Діти йшли через лісок — Ходьба по кімнаті.
подала їм голосок.
Налічила їм літа: двадцять, Піднімаються на носки, руки
тридцять, аж до ста. вгору, дивляться на них.
Щоб ні горя, ні біди,
щоб росли як із води.
«На морі»
Хвилі бавляться та б'ються, Роблять хвильові рухи руками
Наче неслухи-хлоп'ята. перед собою, зліва направо і на-
I стрибають, і сміються: впаки.
Вітер їм лоскоче п'яти. Стрибають.
Вгору, вниз і знову вгору Руки вниз — вгору, очима
Підганяє дужий вітер. слідкують за рухами.
Розгойдав він ціле море — Розводять руки в сторони,
Як же хвилям не радіти! усміхаються.
«Кленові листочки»
Осінь, осінь . Лист жовтіє, Пальцем показують рух до-
3 неба часом дощик сіє. щика.
Червонясте, золотисте
Опадає з клена листя.
Діти ті листки збирають, Руки в сторони, присідають,
У книжки їх закладають. імітують збирання листочків.
Наче човники, рікою Роблять ліхтарики.
їх пускають за водою.
З них плетуть вінки барвисті,
Червонясті, золотисті. Кружляють.

Інформацію взято із: http://ua.textreferat.com/referat-508.html 


 

Урок на тему: "Висловлення"

2 клас - Тема уроку: Висловлення істинні та хибні. Програма «Мильні бульбашки»
Мета уроку:
·        ознайомити учнів з поняттями „істинні та хибні висловлення”;
·        розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять;
·        вчити працювати за комп’ютером, користуючись мишею.
 
На першому етапі уроку повторюються правила поведінки у комп’ютерному класі та техніки безпеки, перевіряється домашнє завдання, проводиться підготовка учнів до сприйняття нового теоретичного матеріалу.
 
Фрагмент.
Учитель пропонує дати відповіді на питання:
·        Білому кролику дали 7 морквин. Дві морквини він з’їв. Скільки залишилось ягід? ( Жодної. Тому що в умові йшлося про моркву, а морква – це не ягода.)
·        Пройшов дощ. На яке дерево в парку сяде пташка: на клен чи каштан? (На мокре.)
·        На березі 4 великих гілки. На кожній великій по 4 менших гілочок. А на кожній меншій по 4 яблука. Скільки всього яблук росло на гілках? ( На березі яблука не ростуть.)
 
Учитель робить висновок:
Отже, такого не може бути, щоб яблука росли на березі, а морква не ягода, а овоч. Ці висловлення неправильні або їх ще називають хибними. Вдома ви складали правильні висловлення. Їх ще називають істинними.
Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з поняттям ” хибні та істинні висловлення.” І допоможе нам в цьому стаття у підручнику на сторінці 12.
Робота з підручником:
1. Слухання учнями розповіді „Після уроків” та розглядання малюнків у підручнику.
2. Вибіркове читання учнями за поставленими вчителем  завданнями:
·        Прочитати лише хибні висловлення.
·        Прочитати лише істинні висловлення.
3.   Знаходження серед виділених у підручнику висловлень істинних та хибних.
 
На другому етапі уроку учні працюють за комп’ютерами. Діти пригадують, на якій відстані від екрану монітора слід сидіти. Учитель проводить невеличку бесіду – інструкцію, використовуючи комп’ютерну частину на розвороті підручника (ст.13 див. вище мал.).
Мабуть вам подобається пускати мильні бульбашки! Цікаво спостерігати, як вони розростаються, літають, лопаються. Бульбашки, які з’являться на екрані монітора дуже красиві. Вони летять і переливаються різними кольорами. В середині деяких знаходиться метелик. Щоб звільнити його, слід підвести вказівник миші і швидко клацнути по бульбашці двічі. Якщо ж бульбашка порожня, то достатньо клацнути лівою кнопкою миші один раз і бульбашка лопне.
 
На третьому етапі уроку учні розв’язують завдання „Для розумників і розумниць”, підводиться підсумок уроку, дається домашнє завдання: придумати 2 висловлення (хибне та істинне).

Релаксація та заключні елементи уроку

Релаксація.
Заплющить очі. Уявить себе в парку біля озера. Там знаходиться чортове колесо. Повільно обертаються колесо з різнокольоровими кабінками. Оберіть собі одну з них і слідкуйте за нею очима. Обертається колесо - опускається повільно кабінка. Стоп. Відкрийте повільно очі і подивіться у далину.
 
VI. Закріплення знань учнів. Завдання для розумників і розумниць.
  1. Відкрийте підручники на ст 25.
-         Що зайве на столі у гномика Мудрунчика?
  1. Закрийте долонею малюнок.
-         Які речі на столі ви запам’ятали?
-         Які бувають столи?
-         Що таке піктограма?
  1. Сьогодні ви працювали з геометричними фігурами, збираючи вітрильник. Назвіть їх.
  2. Виконайте завдання.
- Проведіть відрізок у прямокутнику, щоб утворилися трикутник і п’ятикутник.
 - Якщо провести в трикутнику 2 відрізки, які фігури могли б утворитися?
VII. Підсумок уроку.
Інформацію взято із: http://ukped.com/predmetni-metodiki/informatika/709.html